Kawa bardzo często jest pierwszym napojem jaki pijemy rano zaraz po przebudzeniu. Kochamy kawę za jej smak, aromat i to jak wpływa na nasze samopoczucie podnosząc ciśnienie i dodając nam energii, poprawie nastrój, wpływa na koncentrację i uwaga dla wszystkich zapracowanych – pobudza kreatywność. Jedni wolą małą czarną, inni wybierają wersję z mlekiem, jeszcze inni wzbogacają jej smak dodatkiem karmelu czy bitej śmietany.

Rytuał picia i smakowania kawy jest dla nas chwilą wyciszenia, odpoczynku i relaksu, dlatego chcemy, aby kawa, którą kosztujemy była smaczna a sposób jej przyrządzenia jak najmniej czasochłonny. Stąd tak ogromna popularność urządzeń do parzenia kawy, a w szczególności rodzajów kawowych ekspresów. I chociaż masz wrażenie, że świat ekspresów do kawy jest ci zupełnie obcy, to po przeczytaniu tego artykułu wybór maszyny będzie już prostszy. Ile kawy można pić? Nie więcej niż 2,3 filiżanki dziennie. A kiedy najlepiej w ogóle pić tą kawę? Otóż najlepszą porą dnia jest godzina 10:30!

Za co uwielbiamy kawę?

Picie kawy ma korzystny wpływ na nasz organizm i zdrowie pod warunkiem picia jej z umiarem oczywiście. Udowodnione jest pozytywne działanie kawy na nerki, pracę serca, na regulację ciśnienia krwi i poprawę przemiany materii. Ważną zaletą kawy jest moc stymulacji endorfin i redukcją przygnębienia pojawiającego się w czasie depresji. Rozszerzając naczynia krwionośne powoduje dotlenianie naszego organizmu.

Dlaczego warto kupić ekspres do kawy?

Coraz więcej Polaków pragnie cieszyć się smakiem świeżo palonej kawy profesjonalnie zaparzonej niczym i wie, że taką kawę otrzyma z ekspresu. W domu chcą stworzyć nastrój przytulnej kawiarenki z najlepszą kawą w mieście. Rynek oferuje nam szeroki wachlarz maszyn i urządzeń do parzenia kawy od najtańszych zaparzaczy do automatycznych ekspresów cenionych producentów. Decydując się na kupno ekspresu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

Przede wszystkim zastanówmy się jaką kawę i w jakiej ilości najczęściej pijemy. Do małej czarnej pitej w dużej ilości nadaje się ekspres przelewowy.

Ekspres ciśnieniowy posiadający większą liczbę opcji przyda się rodzinie, która ma zróżnicowane gusta o do kawy.

Dla zabieganych i wymagających kawoszy chcących raz cieszyć się smakiem espresso, a innym razem cappuccino czy latte poleca się automatyczne ekspresy do kawy.

Jeśli jesteście miłośnikami tradycyjnego espresso to wystarczy kupić ekspres kolbowy.

Ekspres na kapsułki to rodzaj ekspresu automatycznego do parzenia jednego rodzaju kawy szczelnie zamkniętej w kapsułkach.

Ważne parametry ekspresu do kawy

Ciśnienie – najważniejszy parametr, żeby kawa została odpowiednio zaparzona potrzeba 9 barów, super jeśli ekspres wyższą skalę.

Temperatura – po ciśnieniu to kolejny ważny parametr, bo do przygotowania espresso potrzeba około 90°C. Ważna zależność: im większa moc ekspresu, tym mamy większą pewność w kwestii ciśnienia i temperatury.

Młynek do kawy – jest wbudowany w ekspresy automatyczne, co jest szczególnie wygodne. Posiadacze ekspresów kolbowych czy przepływowych nie posiadają młynków, więc rola zmielenia kawy należy do nich. Kupując ekspres przelewowy lub kolbowy koniecznie trzeba kupić dobry młynek do kawy – to lepsze rozwiązanie niż kupowanie już zmielonych kaw.

Zbiornik na wodę – im większy tym lepszy, ale jeśli nie chcemy kupować dużego ekspresu musimy się liczyć z częstym dolewaniem wody. Najwygodniejsza pojemność zbiornika na wodę to co najmniej 1 litr.

Dysza do mleka – posiadają ją ekspresy kolbowe i oczywiście automaty.

Programator – mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie, ale sługą do ustawienia mocy naparu w zależności od wielkości filiżanki, rodzaju przygotowywanej kawy czy nawet liczbę porcji. Nowoczesne urządzenia mogą sygnalizować odpowiednim kolorem lampki na przykład brak wody, niską temperaturę. Niektóre panele zawierają wskaźniki mówiące o stopniu kamienia i opcję jego usuwania.

Zalety automatycznych ekspresów do kawy

Najnowsze modele są zaawansowane technologicznie, profesjonalnie pozwalają „zamówić” nam pyszną kawę praktycznie jednym dotknięciem. Proponują nam kilkanaście automatycznych programów przygotowania kawy i dwustopniowy system spieniania mleka pozwalający na uzyskanie idealnej mlecznej pianki do cappuccino i latte. Istotną zaletą współczesnych ekspresów jest ich design, często stają się nie tylko praktycznym urządzeniem, ale także stanowią modny wnętrzarski gadżet. Dodatkowe istotne funkcje to system filtracji wody czy program czyszczenia i odkamieniania – dzięki temu oszczędzamy czas i energię na czyszczenie i ręczną konserwację ekspresu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *